Reklama

 

Igor Cibula - O hrôzach v Paríži

 

Bývalý šéf rozviedky SIS Cibula o hrôzach v Paríži: Islamský štát práve spustil operáciu v Európe. Išlo o strategický krok, po ktorom môže nasledovať...

ROZHOVOR Bývalý šéf rozviedky SIS a uznávaný bezpečnostný expert Igor Cibula je presvedčený, že žiadna spravodajská služba na svete nedokáže vniknúť do ilegálnych štruktúr teroristov počas krátkeho času. Preto ani ohavnému útoku v Paríži nebolo možné podľa neho zabrániť. Čo je však horšie, Cibula tuší, čo môže nasledovať a aké ciele islamisti týmto útokom sledujú. Bude to ešte horšie.

Myslíte si, že ohavný teroristický útok zo včerajšieho večera v Paríži bol dlhodobo pripravovaný?
 
Teroristický útok v Paríži bol plánovanou a dobre organizovanou operáciou. Neprekvapuje, že k nemu došlo vo Francúzsku, kde žije mnohomiliónová moslimská komunita. Mohlo sa očakávať, že po ruskom bombardovaní v Sýrii a celkovom zintenzívnení vojenských operácií proti tzv. Islamskému štátu dôjde k spektakulárnej teroristickej akcii, ktorou chceli islamisti ukázať, že nespejú k porážke.
 
Po januárovom teroristickom útoku v parížskej redakcii Charlie Hebdo nemohli spravodajské služby vo Francúzsku predpokladať podobný útok?
 
Spravodajské služby Severoatlantickej aliancie sotva mohli získať informácie, ktoré by vopred naznačovali takúto teroristickú operáciu. Spoľahlivé informácie o príprave operácie, aká sa odohrala v noci z piatka na sobotu, možno získať iba pomocou HUMINT-u, teda agentov a informátorov. Žiadna spravodajská služba nedokáže penetrovať do ilegálnych štruktúr za krátky čas. Preto spravodajské služby používajú technické prostriedky na monitorovanie komunikácie potenciálnych teroristov. Na to slúži hlavne zber hromadných dát, proti ktorému bojujú ľudsko-právni aktivisti a niektorí liberálni politici. Pre nich je zber hromadných dát neprípustným zasahovaním do súkromia. Spoločnosť si musí vybrať medzi ochranou svojho súkromia alebo ochranou svojej bezpečnosti, teda aj ľudských životov.
 
O čom svedčí podľa vás práve takýto koncentrovaný masový útok na viacerých miestach súčasne?
 
Považujem poslednú parížsku operáciu džihádistov za strategický krok, ktorým začal Islamský štát operáciu na európskom kontinente. Nemusí byť posledným teroristickým aktom. A podotýkam, že masaker v Paríži môže stimulovať aj ďalších moslimských radikálov, vrátane tzv. osamelých vlkov. Neprekvapilo by ma, keby sa islamistickí teroristi pokúsili o nejakú akciu parížskeho typu v Moskve, ale ruská FSB je určite na to už pripravená. Pochopiteľne, že spravodajské služby a iné bezpečnostné štruktúry budú ešte intenzívnejšie monitorovať moslimskú komunitu, kde sa primárne generujú teroristi.
 
Ako by mala Európa teraz reagovať?
 
Bolo by strategickým omylom, keby sa Európa nechala vyprovokovať k vystupňovaniu islamofóbie, lebo aj to je skrytým zámerom teroristov. Chcú zatiahnuť do svojho boja moslimské masy a infikovať nenávisťou a radikalizmom migrantov, ktorí prichádzajú z Blízkeho a Stredného východu a severnej Afriky do Európy.
 
Ako vnímajú tento útok bezpečnostní experti na Slovensku?
 
V spravodajskej komunite na Slovensku panuje zhoda v názore, že teroristické riziko na teritóriu Slovenskej republiky je potenciálne na nízkej úrovni. U nás žije iba okolo 5000 moslimov, ktorí sa v drvivej väčšine nehlásia k radikálnym extrémistom. Myslím si, že hŕstku fanatikov v ich radoch naše spravodajské, bezpečnostné a policajné štruktúry dokážu udržať pod náležitou kontrolou. 
 
Parlamentné listy autor: Jozef Hübel