Reklama

 

Kde je Porošenková popularita?

 

Porošenkové upadajúce preferencie

Podľa posledného výskumu verejnej mienky, ktorý vykonal na Ukrajine Gallupov ústav,Ukrajinci sú rozčarovaní vedením štátu:

http://www.gallup.com/poll/187931/ukrainians-disillusioned-leadership.aspx

Nový prezident Ukrajiny P. Porošenko je v súčasnosti menej populárny ako jeho predchodca V.Janukovič predtým, ako bol zosadený z funkcie prezidenta. Obľúbenosť Porošenka klesla zo 47 % v čase jeho zvolenia v máji 2014 na 17 % v súčasnom období.Porovnania troch ukrajinských prezidentov uvádza tabuľka:

Job Approval of Ukrainian Country Leaders

Uvedený výsledok je následkom úpadku ukrajinskej ekonomiky, ruskej anexie Krymu a bojov so separatistami v Donbase, ktoré si vyžiadali vyše 9000 ľudských životov. Prieskum nezahrnuje separatistický Doneck a Luhansk, ako aj polostrov Krym, čo však predstavuje iba 2% populácie Ukrajiny. Popularita Porošenka v jednotlivých regiónoch Ukrajiny je na rôznej úrovni. Ilustruje je mapa:

 

UkrLeadApp2015

Ukrajinci kritizujú prezidenta Porošenka najmä  za jeho pomalé tempo sľubovaných reforiem a malý pokrok v boji proti korupcii. Nasledujúci graf vyjadruje úroveň dôvery občanov voči vláde za posledných desať rokov:

 

Ukrainians Have Little Confidence in Their Government

Iba 19 % Ukrajincov si myslí, že sa vláda uberá správnym smerom; opačný názor zastáva 65 % Ukrajincov. Konflikt v parlamente 11. decembra 2015 a hrozba pádu krehkej koaličnej vlády ešte vážnejšie narušili dôveru Ukrajincov, že v krajine dôjde k pozitívnej zmene súčasnej krízovej situácie.

preklad: Igor Cibula