Reklama

 

Počiatky rozkladu EÚ.

 

Angela Merkelová usporiadala prekvapivo výlučný minisummit v Bruseli s iba deviatimi členskými krajinami EÚ

Nemecko sa postavilo v rámci utečenecké krízy do čela "koalície ochotných" deviatich členských krajín EÚ, ktoré prijímajú najväčší počet utečencov z Blízkeho východu.

 

Došlo k rozdeleniu Európskej únie v otázkach povinného rozdeľovaní utečencov a financovania utečenecké krízy.

Vzhľadom na to, že východná Európa, ktorá doteraz bola najväčším príjemcom obrovských finančných dotácií z EÚ, sa odmieta podieľať na systéme rozdeľovania utečencov podľa kvót, Brusel sa zrejme pokúsi prerozdeliť peniaze z veľkých štruktúrnych a kohéznych fondov, ktoré doteraz dostávala východná Európa, Turecku na utečencov.

Bezprecedentné celkový summit EÚ s Tureckom schválil krehkú dohodu, ktorej cieľom má byť ukončenie vlny utečencov, ktorí prichádzajú cez Turecko do Európy.

Avšak nemecká kancelárka Angela Merkelová, frustrovaná odporom východoeurópskych krajín voči jej politike, tiež usporiadala v nedeľu samostatný minisummit so siedmimi členskými štátmi EÚ s cieľom uzavrieť s Tureckom rýchlou dohodu a presadiť novú politiku prijatie státisíce utečencov ročne priamo z Turecka.

Z prekvapivého minisummit vyplýva, že sa Merkelová vzdala pokusov presvedčiť svojich oponentov, predovšetkým vo východnej Európe, aby sa pripojili k povinnému rozdeľovania utečencov po celej Európskej únii, aj keď sa očakáva, že využije koalícia štátov podporujúcich utečenecké kvóty, aby odporujúcich Východoeurópanov presvedčila o nutnosti prijatie kvót neskôr.

Spojenec Merkelovej v tejto novej politickej strateegii, Jean-Claude Juncker, prezident Európskej komisie, povedal o minisummite: "Toto je schôdzka tých štátov, ktoré sú pripravené prijať veľké počty utečencov z Turecka legálne."

Rozpory s východnou Európou sa však okamžite prejavili. Donald Tusk, prezident Rady Európy, sa postavil proti západoeurópskemu dôrazu na rokovania s Tureckom:

"Nebuďme naivní. Turecko nie je jediným kľúčom k riešeniu migračnej krízy. Najdôležitejšie je naša zodpovednosť chrániť externé hranice. Bez kontroly externých hraníc bude Schengen odsúdený do histórie."

Minisummitu Merkelovej sa v nedeľu zúčastnili politici z Nemecka, z Rakúska a zo Švédska, teda z krajín, ktoré prijímajú najviac utečencov, z Fínska, z Belgicka, z Luxemburska, z Holandska a z Grécka. Francúzsky prezident Hollande sa minisummit nemohol zúčastniť z časových dôvodov, ale Francúzsko je súčasťou skupiny štátov EÚ, ktoré podporujú povinné utečenecké kvóty. Medzi týmito deviatimi členskými krajinami EÚ sú najbohatšie krajiny EÚ.

Veľký summit EÚ-Turecko schválil rozhodnutie vyplatiť Turecku 3 miliardy euro. Ankara má začať hliadkovať v Egejskom mori. Má byť obnovené rokovania o vstupe Turecka do EÚ a tureckí občania majú dostať budúci rok bezvízový styk s EÚ.

Od budúceho leta chce EÚ začať deportovať do Turecka "ilegálnych migrantov". Berlín a Brusel dúfa, že to prinesie úľavu západoeurópskym vládam. Táto nádej je zrejme iluzórna. Drvivá väčšina utečencov prichádzajúcich cez Turecko sú zo Sýrie, z Iraku az Afganistanu a sú to autentickí utečenci s nárokom na azyl, ktorí nemôžu byť z EÚ deportovaní.

Nové rozdelenie Európskej únie na jadro a perifériu, ku ktorému Merkelová teraz prikročila, povedie zrejme k prehĺbenému hašterenie, Lenže Nemecko tento rok prijíma až milión utečencov a jeho trpezlivosť končí.

Dôjde tiež zrejme ku sporom, ako má byť dohoda s Tureckom financovaná. V novembri sa dohodli politici z EÚ, že Turecko má dostať tri miliardy euro v priebehu dvoch rokov. Turecko ich však chce do 12 mesiacov. Nedeľné summit o tom nerozhodol.

Európska komisia uvádza, že 500 miliónov eur bude vyplatené Turecku z rozpočtu EÚ, ostatné 2,5 miliardy euro z rozpočtu jednotlivých členských krajín.

Vzhľadom na to, že východná Európa, ktorá doteraz bola najväčším príjemcom obrovských finančných dotácií z EÚ, sa odmieta podieľať na systéme rozdeľovania utečencov podľa kvót, Brusel sa zrejme pokúsi prerozdeliť peniaze z veľkých štruktúrnych a kohéznych fondov, ktoré doteraz dostávala východná Európa, Turecku na utečencov. Najmä nová poľská pravicová vláda proti tomu bude určite protestovať.

Juncker bol požiadaný, aby vypracoval systém pre prerozdeľovanie každoročného "kontingentu" asi 400 000 utečencov z Turecka do krajín "koalície ochotných". Odloží to zrejme až na dobu po francúzskych regionálnych voľbách v decembri, aby to neposilnilo volebné preferencie Marine Le Penovej.

prevzaté: TheGuardian 29.11.2015